Το 2ο Λύκειο Λάρισας στο πλαίσιο της << Ευρωπαικής Εβδομάδας μείωσης των αποβλήτων και ανακύκλωσης κλωστουφαντουργικών προιόντων >> συμμετείχε ενεργά στη δράση <<ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ … ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΩ τώρα ΡΟΥΧΑ και ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ>> με την θερμή υποστήριξη του Διευθυντή κ. Γιαλαμά Χριστόφορου, του συλλόγου των καθηγητών, των μαθητών και με υπεύθυνη της δράσης την κ. Τσιμπούκη Ζαχαρούλα Βιολόγο.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ευαισθητοποιηθούν σχετικά με την αναγκαιότητα της ανακύκλωσης, να καλλιεργήσουν και να εμπεδώσουν την ιδέα ότι όλα τα προιόντα μπορούν να έχουν δεύτερη ζωή και να ωφελήσουν ευπαθείς ομάδες.

Μέσα σε κλίμα ενθουσιασμού το σύνολο των μαθητών του σχολείου ενεργοποιήθηκε και κατάφερε να συγκεντρώσει 133 κιλά ειδών ένδυσης και υπόδησης.

Με τη δράση τους αυτή απέδειξαν την αναγκαιότητα της ανάπτυξης της ατομικής και κοινωνικής ευθύνης και τη σημασία της συμβολής του κάθε πολίτη σε δράσεις που βοηθούν την κοινωνία.

2gel-an-1 2gel-an-3