1. Από την αρχική σελίδα της υπηρεσίας (https://eclass.sch.gr/) συνδεθείτε με τον προσωπικό λογαριασμό που διαθέτετε στο ΠΣΔ (χρησιμοποιήστε το Όνομα χρήστη και τον Κωδικό που έχετε λάβει κατά τη δημιουργία του λογαριασμού σας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο)
  2. Στη συνέχεια επιλέξτε Εγγραφή σε μάθημα
  3. Στον κατάλογο των μαθημάτων που θα εμφανιστεί στην επόμενη οθόνη επιλέξτε το πλαίσιο ελέγχου που υπάρχει αριστερά από το όνομα των μαθημάτων που θα εγγραφείτε.

Αφού ολοκληρώσετε τα παραπάνω βήματα θα έχετε εγγραφεί στα μαθήματα που έχετε επιλέξει.

Για κάθε μάθημα στο οποίο έχετε κάνει εγγραφή μπορείτε να συνδεθείτε και να ακολουθήσετε τις οδηγίες που θα έχει αναρτήσει ο εκπαιδευτικός του συγκεκριμένου μαθήματος.

Αρχικά μπορεί να μην υπάρχουν όλα τα μαθήματα ενός τμήματος.

Ο κατάλογος μαθημάτων θα ανανεώνεται κάθε φορά που ένας εκπαιδευτικός του σχολείου προσθέτει νέο μάθημα. Μπορείτε να επαναλάβετε τα βήματα 1 -3 και από τον ανανεωμένο κατάλογο να εγγραφείτε σε νέο μάθημα (του τμήματός σας).