Τη Δευτέρα 22 Απριλίου η κ. Φωτεινή Κουτσοπούλου, Κοινωνιολόγος, υπεύθυνη για τον επαγγελματικό προσανατολισμό στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευσης ν. Λάρισας, ενημέρωσε τους μαθητές της Β τάξης (τμήμα Β1 και Β4) του 2ου Γενικού Λυκείου Λάρισας για τις επιλογές σταδιοδρομίας. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας που υλοποιήθηκε κατά το σχολικό έτος 2023-2024 στο 2ο Γενικό Λύκειο με τις μαθήτριες και τους μαθητές της Β Τάξης και συγκεκριμένα με το Β4.

Στην εκδήλωση παρουσιάστηκαν οι διαφορετικοί τύποι-προσωπικότητες που μπορούν να διαγνωστούν μετά από συγκεκριμένο τεστ που επηρεάζουν και διαμορφώνουν τις επαγγελματικές προτιμήσεις των παιδιών. Μετά από αυτό αναπτύχθηκαν διεξοδικά τα πεδία σπουδών που προσφέρονται καθώς και οι σχολές που ανοίγονται από κάθε επιστημονικό πεδίο.

Τέλος, οι μαθήτριες και οι μαθητές έθεσαν ερωτήματα για τις σχολές που τις/τους ενδιαφέρουν, παρουσίασαν τα διλήμματα, τις ανησυχίες για την επαγγελματική αποκατάσταση. Έγινε κατανοητό πως η συμβουλευτική και η καλή γνώση των επαγγελματικών επιλογών είναι καθοριστική για τη σωστή καθοδήγηση σε κάθε μελλοντικό σπουδαστή και επαγγελματία.

Το πρόγραμμα υλοποιείται από τις καθηγήτριες Δήμητρα Φυτιλή και Φανή Σκάντζου.

2gel-koutsopoulou1