Την Πέμπτη 13 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε το Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στο Μουσικό Σχολείο Λάρισας. Το 2ο Λύκειο Λάρισας συμμετείχε με ένα βίντεο που δημιουργήθηκε από τους μαθητές της Β Λυκείου που συμμετείχαν στα προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας (Β4) και Αγωγής Υγείας (Β3).

Παρουσιάστηκε από τη μία η δυσκολία της σημερινής εποχής στην εύρεση σαφούς επαγγελματικού στόχου, η ανασφάλεια της σημερινής εποχής εξαιτίας της ανεργίας αλλά και από την άλλη η στοχευμένη, ξεκάθαρη και συνεπής επιλογή επαγγελμάτων, η επαγγελματική εξέλιξη και ικανοποίηση πολλών επαγγελματιών.

Τέλος, τονίστηκε η αξία της αυτογνωσίας που εξασφαλίζει την ποιότητα της ζωής του κάθε ατόμου και η έμφαση στις υγιείς ανθρώπινες σχέσεις με κύριο γνώμονα και οδηγό τον αυτοσεβασμό, την ισορροπία, την προσφορά και την αλληλεγγύη. Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγήτριες Μαρία Λουλούδη, Φανή Σκάντζου και Δήμητρα Φυτιλή.

2gelDigF1