Την Τρίτη 7 Νοεμβρίου το σχολείο μας πραγματοποίησε επίσκεψη στο Αεροδρόμιο της 110 Πτέρυγας Μάχης. Συγκεκριμένα, η δράση αυτή υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του εορτασμού του προστάτη της Πολεμικής Αεροπορίας Αρχάγγελου Μιχαήλ με επίσκεψη των μαθητών της Γ’ τάξης του σχολείου μας προκειμένου να ενημερωθούν για θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού και να περιηγηθούν στη στατική έκθεση αεροσκαφών.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να κατανοήσουν πλήρως τις συνθήκες στις Σχολές Μονίμων Υπαξιωματικών και Ικάρων, αντίστοιχα αλλά και τις μελλοντικές προοπτικές που ανοίγονται στην πορεία της σταδιοδρομίας τους. Τονίστηκαν οι ιδιαιτερότητες της επιλογής αυτής, οι δυσκολίες τόσο κατά τη διάρκεια της φοίτησης όσο και κατά τη διάρκεια της επαγγελματικής τους εξέλιξης. Η περιδιάβαση στην έκθεση σύγχρονων και παλιότερων αεροσκαφών αποτέλεσε την αφορμή της βιωματικής επαφής των μαθητών με τα αεροσκάφη.